Fitinlife

Sıkılaşmaya Yardımcı Besinler

Bir kadın 60 kg’dan 50 kg’a düşerse incelir. Ancak bu incelme her zaman istediğiniz görünümü vermeyebilir. Örneğin bel bölgesinde kilo vermek istiyorsanız sadece kilo vererek değil aynı zamanda yağ yakarak da yapabilirsiniz. Yağ yaktığınız sürece bel bölgesindeki yağlardan da kurtulabilir ve belinizi inceltebilirsiniz. Sıkılaşmaya yardımcı besinler tüketerek de bunu başarmanız mümkündür.

Sıkılaştırma, kaslarımızın güçlenmesi ve toplanmasıdır. Bunu yapmak için vücut kompozisyonunuzu değiştirmeniz gerekir. Bu yüzden yağ yakmanız ve kaslarınızı inşa etmeniz gerekiyor. Kas yapmanın yolu kuvvet antrenmanından geçer. Kadınlar ağırlık kaldırdığında ve kas yaptığında, genellikle erkek gibi olduklarını düşünürler. Ancak gerçekte durum bu değil. Kadınlar doping yapmadan erkekler gibi kas yapamazlar (örneğin, doping protein tozu, testosteron hormonları gibi diyet takviyeleri yoktur).

Kadınlarda kas büyümesi çok daha az olacaktır, ancak yine de güçlenebilir ve gelişebilirsiniz. Aslında, daha sıkı olmak için bunu yapmalısınız. Ağırlık çalışması kaslarınızı güçlendirir ve sıkılaştırır. Ama elbette tükettiğiniz kaloriye dikkat etmeniz gerekiyor. Erkekler kadar kas yapamasanız bile, aldığınızdan daha fazla kalori yakarsanız, daha sağlıklı ve fit bir görünüme ulaşırsınız.

Vücut, genetik olarak istediği her yerde yağ yakar. Belli bölgelerin zayıflaması ve sıkılaşması için bölgesel ağırlık hesaplanabilir ancak lokal yağ yakılamaz. En azından cerrahi olmayan bölgesel incelme yoktur. Ameliyatta kullanılabilecek birkaç farklı yöntem vardır, ancak bunlar lisanssızdır ve fitness kadar etkili değildir. Tabii ki en etkili olanı, doğal olarak incelmek ve düzenli egzersiz yaparak zayıf kalmaktır.

Belinizi, kalçalarınızı ve bacaklarınızın içini inceltmek için yağ yakmalısınız. Bölgesel yağ yakımı mümkün değildir. Yüzlerce mekik ve saatlerce esneme yapmak bellerimizdeki yağları yakmaz. Aynı şekilde iç bacak ve kalça egzersizleri kalçalarınızı inceltmez. Yağ yakımı, kalori açığının gelişmesi nedeniyle oluşur. Başka bir deyişle, yaktığımızdan daha az kalori yemeliyiz.

Nasıl Beslenmeliyiz?

Egzersiz ve diyet sırasında diyetimize dikkat etmek çok önemlidir. Uzun süreli tokluk sağlayan besinlerin tüketimi diyet sırasında bize fayda sağlar. Çabuk yakılan yiyecekler daha sıkı bir vücuda sahip olmamıza yardımcı olur. Sağlam bir vücuda sahip olmak için tüketmemiz gereken besinler;

Sıkı bir vücut, daha zayıf bir görünüm ve sağlıklı bir yaşam için kaçınılması gereken en önemli şeyler makarna, pilav ve hamur işleri gibi sağlıksız karbonhidrat ürünleri. Hamur işleri hem fiziksel sağlığın hem de refahın düşmanıdır. Çok fazla hamur işi tüketen kişiler şeker hastalığı, insülin direnci ve benzeri rahatsızlıklardan muzdariptir. Kilo almaya neden olan hamur işleri yemek de aynı oranda sarkmaya neden olur.

Kırmızı ve beyaz etler vücudu dengelemede önemlidir, ancak meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet her zaman daha sağlıklı bir görünüm elde etmemize yardımcı olur. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için sebze ve meyve yemek önemlidir. Sebze yemek, özellikle bol sebzenin olduğu yaz aylarında daha kolaydır. Kısa sürede sebze yemenin faydalarını görmek mümkün olmayacak ama uzun süre sebze ve meyve içeren bir diyete odaklanırsak mükemmel bir vücuda sahip olabiliriz.

Protein Diyetinin Önemi

Protein bazlı bir diyet tüketmek her zaman daha sağlıklı bir vücuda sahip olmamıza yardımcı olur. Protein alabileceğimiz besinler yoğunlukla et ve süt ürünleridir. Uzmanların ısrar ettiği protein diyeti, diyet sonrası kilo vermenin neden olduğu sarkmanın oluşmaması ve görünümünüzü etkilememesinde önemlidir.

Koyu yeşil sebzeler hem kilo kaybı hem de kilo kontrolü için faydalıdır. Hücreler yenilenir ve cilt sıkılaşır. Ancak sebze küçük parçalara bölünürse vitaminleri ölür ve geriye sadece posası kalır. Yani salatayı yediğimizde sebzelerden aldığımız posadan dolayı uzun süre tok hissediyoruz.

Bir yiyeceğin su içeriği ne kadar yüksekse doymuş hale gelmesi o kadar uzun sürer. Örneğin salatalık, brokoli ve marul hem tokluk hem de vitamin sağlayan değerli sebzelerdir. İçerisinde%96 salatalık, %89 brokoli ve%95 marulda olmak üzere su bulunur. Ara öğünlerle yenilebilen ve yaklaşık 10 kaloriye sahip olan salatalık en iyi doyurucu sebzelerden biridir.