Fitinlife

Sağlıklı Ara Öğünler Nasıl Olmalı

Sağlıklı Ara Öğünler Nasıl Olmalı

Sağlıklı Ara Öğünler Nasıl Olmalı?

Sağlıklı ara öğünler, kişinin yaşam kalitesini artıran en önemli unsurların başında gelir. Ana öğünlerin önemli olduğu kadar ara öğünlerin nasıl değerlendirildiği, bu öğünde neler tüketildiği de oldukça önemlidir. Zayıflama ve yağ yakımına yardımcı olan, yürütülen diyet programına eşlik eden bu öğünler için gerekli bilgileri bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Ara Öğünlerin Kısa Tutulması

Herkesin bildiği gibi sağlıklı beslenme deyince akla gelenlerden biri sık ve az yemek yemedir. Öğün aralarının yaklaşık olarak 2 saat olmasına özen gösterilmesi gerekir. Bu sürenin uzaması halinde sağlığın tehdit altına girebileceği uzmanlar tarafından söylenmektedir. Kan şekerinin düşmesi durumunda baş dönmesi, çift görme gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra aşırı şeker alma isteği de doğacaktır. Sağlıklı ara öğün arayışında bulunan kişilerin öğünlerini kısa tutması tavsiye edilir.

Kuruyemişler ile Mideyi Rahatlatma

Sağlıklı ara öğün tavsiyeleri arasında kuruyemiş tüketilmesi de vardır. Özellikle insan sağlığına dost olan badem, ceviz ve fındık gibi yemişlerin tüketilmesi sağlık açısından önem taşır. Güne sıkı bir kahvaltı ile başlamak ardından gelecek ara öğün ile devam etmek kuruyemiş ile sağlıklı hale gelecektir. Kahvaltıdan yaklaşık 2 saat sonra gelecek ara öğün için 1 porsiyon meyve tüketilmesi önerilir. Bu meyvenin yanı sıra bir miktar bu yemişlerden biri uygun olmaktadır. Eğer taze meyveye ulaşma imkanı yoksa bu meyvelerin kuru olanını tüketmek de işe yarar.

Ara Öğünler İçin Protein Ağırlıklı Besinleri Tercih Etme

Protein ağırlıklı beslenmek ister ana öğün olsun ister ara öğün, insan sağlığı için çok önemlidir. En sağlıklı ara öğünler nasıl olur derseniz de bunların protein ağırlıklı olduğunu söylemek doğru olacaktır. Özellikle de öğle yemeğinin ardından gelen ara öğünde acıkma hissi daha çok ortaya çıkar. Bu durumda da protein ağırlıklı beslenmek kişinin tok hissetmesine yardımcı olacaktır. Böylece sağlıklı bir öğün geçirerek tok kalacaktır.

Öğle yemeğinden sonra gelen ara öğün içerisinde meyveli yoğurt tüketimi de iyi bir seçenek olacaktır. Eğer akşam yemeği geç bir vakitte yenecekse bu günlerde ara öğün sayısı 2 olarak ayarlanmalıdır.

Tatlı Krizini Çözme

Diyet yapan kişilerde tatlı krizlerini çözecek birtakım yöntemler vardır. Şekerden uzak durmak, sağlıklı bir öğün geçirmenin olmazsa olmazları arasındadır. Şekerli bir şeyler yemek ihtiyacını karşılamak için özellikle tarçın tercih edilmesi önerilir. Sağlıklı ara öğünler için tarçın tüketimi iyi bir seçimdir.

Çalışma yaşamı, günlük koşuşturmaca insan yaşamında enerji düşüklüğüne sebep olan durumlardır. Akşamları evine gelen kişilerin enerji düşüklüğü varsa tarçın tüketmeleri isabetli olacaktır. Ayrıca eğer gün içerinde ara öğün atlatılmışsa yeme ihtiyacı artacağından tarçın bu ihtiyacı karşılayacaktır.

Diyet yapanlar için haftada 2 kere tatlı tüketmelerine izin verilmektedir. Bu tatlıların sütlü tatlı olmasına özen gösterilmesi gerekir. Bu tatlıların üzerine serpiştirilecek bir miktar tarçın ile tüketilmesi de tercih edilebilir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. O da bu tatlıların ikindi öğünlerinde yenmesidir. Akşam yemeklerinden önce yenen tatlıların sağlıklı beslenme için önemi büyüktür. Akşam yemeğinden sonra yenen tatlılar insan vücudunda yağ birikimine neden olacak ve kilo alımını da hızlandırmış olacaktır.

İçeceklerin Sağlıklı Olanlardan Seçilmesi

Ara öğünlerde sağlıklı beslenmek, yiyeceklerin doğru bir şekilde seçilmesi kadar içeceklerin de doğru seçilmesini gerektirir. Sağlıklı ara öğünler için kahve tüketimine dikkat edilmelidir. Örneğin kahve tüketecekseniz eğer süt tozu yerine süt kullanmalısınız. Bunun yanı sıra asitli içeceklerden olabildiğince uzak durmalısınız. Su tüketimine dikkat etmeli ve yaklaşık 2 ile 2 buçuk litre su tüketmelisiniz.