Fitinlife

Kalori Yakmayı Hızlandıran Yöntemler

Kalori Yakmayı Hızlandıran Yöntemler

Hızlı kalori yakımı yüksek bir tercih konumunda yer almaktadır. Bunun için çok fazla çabalamak istemeyen, yaptığı spor ile ya da yediği yiyecek ile hızlı bir şekilde kalori yakmak isteyen çok fazla kişi vardır. Bu yüzden özellikle yiyecekler noktasındaki yağ yakımını kolaylaştıran besinler sıklıkla merak edilmektedir.

Burada bilinmesi gereken en önemli detay ise; kalorinin bir anda verilmeyeceğidir. Kilo alımı, vermeye nazaran daha kolaydır. Ancak konu kilo ve dolayısıyla kalori vermeye gelince kişi, bir tık daha zorlu bir durum ile karşılaşabilir. Bu yüzden direkt kalori verdiren yöntemlerden ziyade, kalori yakmayı hızlandıran yöntemler ve buna yardımcı olan çözümler daha doğru bir tabir olacaktır. Yiyecekler ve egzersizler, kalori yakmayı hızlandırır. Düzenli tüketim ve düzenli uygulama sonrasında oldukça hızlı bir şekilde kalori yaktığınızı görebilirsiniz.

Kalori Yakmayı Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir?

Kalori yakmayı hızlandıran yiyecekler tek başına çok fazla kilo vermenizi sağlamaz ancak bu konuda size yardımcı olur. Diyet listenize bu besinleri bol miktarda eklemeniz, dilediğiniz kiloya erişmeniz noktasında sizlere büyük bir destek verecektir. İşte kalori yakmanızı hızlandıracak o yardımcı yiyecekler;

 • Yumurta
 • Avokado
 • Somon balığı
 • Lifli yeşil sebzeler (Roka, brokoli, ıspanak, lahana, karnabahar gibi)
 • Ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişler
 • Yulaf
 • Yeşil çay
 • Şekersiz ve sütsüz kahve
 • Hindistan cevizi yağı

Bu ürünleri kahvaltıdan, gece öğününe kadar listenize eklemeniz oldukça faydalı ve sağlıklı bir yolda ilerlemenizde sizlere yardımcı olacaktır. Çünkü bu ürünler vücudunuza giren kalorilerin, normalinden daha hızlı bir şekilde yakılması için çalışır. Aynı zamanda bu besinlerin farklı pek çok faydası da bulunmaktadır.

Tüm bu besinlere ek olarak düzenli su tüketimi, oldukça önemli bir kavramdır. Suyun önemi herkes tarafından bilinmektedir. Cilt sağlığından, metabolizmanın korunmasına kadar her detayın su ile yakından bir ilişkisi olduğu kabul edilen bir gerçektir.

Kalori Yakmayı Hızlandıran Egzersizler Hangileridir?

Kalori yakmak için sadece kalori yakmayı hızlandıran besinleri yemek doğru olmayacaktır. Bu besinleri, düzenli bir sağlık listesi içerisinde tüketmek ve bunun yanında da aktif bir hayat sürmek gerekir. Buradaki aktiflikten kasıt ise harekettir.

Düzenli olarak egzersiz yapmak, kalori yakmanın oldukça etkili olan yolları arasındadır. Kalori yakmayı hızlandıran egzersizler ise şu şekilde sıralanabilir;

 • İp atlama: Tam bir vücut egzersizi seçeneklerinden bir tanesi olan ip atlama, oldukça etkilidir. Önce kısa süreli olarak başlayıp sonrasında süreyi ve hızı arttırarak devam etmek, yüksek miktarda kalori yakmanıza yardımcı olacaktır.
 • Jumping Jacks: Bu harekette ayaklarınız birleşik, dizleriniz hafifçe bükülü olmalıdır. Kollarınız ise gövdenizin yanında durmalıdır. Kollarınızı yukarı doğru kaldırırken bacaklarınızı da yana doğru açmalısınız. Bir senkron tutturarak bu hareketi bir süre tekrarlayabilirsiniz. Aynı zamanda önemli ısınma hareketlerinden de bir tanesidir.
 • Zıplayarak Squat: Squat oldukça popüler olan hareketler arasındadır. Alt kısmı oldukça yüksek verimde çalıştırmaktadır. Ayaklarınızı, omuzlardan bir tık daha geniş bir şekilde açmalısınız. Dizleriniz, ayak uçlarını geçmeyecek şekilde olmalı ve bu biçimde çömelmelisiniz. Sonra yukarı zıplamalı ve geri aynı pozisyonu almalısınız. Sıklıkla bu hareketi yapmanız, yağ yakımınızı oldukça hızlandıracaktır.

Hem beslenme şekli olarak sağlıklı bir listeye uymanız hem de düzenli egzersizler ile bu listeyi desteklemeniz hayatınızın genel akışında da büyük faydalar oluşturacaktır. Kalori yakmayı hızlandıran yöntemler olarak bu unsurları uygulamanız, kilo verme ya da vücut şekillendirme anlamında sizlere büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Egzersiz konusunda başlarda zorlanabilirsiniz. Bu yüzden başlarda daha kısa süreli ve daha yavaş bir tempo tutturmanız sizler için daha sağlıklı olacaktır. Sonraları bu süreyi uzatabilirsiniz.