Fitinlife

Erkekler İçin Lazer Epilasyon

Erkekler İçin Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon; lazer ışınları kullanılarak, istenmeyen tüylerin kıl köklerine uygulanıp kalıcı olarak tüylerin tekrar çıkmasını engelleyen bir yöntemdir. Bu yöntem kıl köklerine yapılan atışlarla uygulanır. Günümüzde kadınların daha çok tercih ettiği gözlenen lazer epilasyonlara gün geçtikçe erkeklerin de yoğun talep gösterdiği görülmüştür.

Kıl kökünün kalınlığı, cilt rengi ve seçilen cihazın doğru olmasıyla orantılı olarak genellikle 6-10 seans arasında sonuç alınabilen bu yöntemde seans sayısı kişiye göre değişiklik gösterebilir. Uzman kişiler tarafından cilt tipinizin ve kıl köklerinizin incelenmesi sonrasında size en uygun epilasyon yöntemi seçilip uygulama sürecine başlanır. Uzman olmayan veya bu işin eğitimini almamış olan kişiler tarafından yapılan uygulamalar sonucunda ciddi cilt yanıkları gibi istenmeyen sonuçlarla karşılaşmak mümkündür. Bu nedenle uygulama merkezi seçiminizde işin eğitimini almış, uzman kişilerin uygulama yapacağından emin olarak seanslara başlamanızda fayda var.

Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanır?

Hormonlarla yakından ilgili olan tüylenme sorununa sahip olan kişilerde öncelikli olarak bu yöntem önerilmez. Bunun için öncelikle hormonlarla ilgili konunun uzmanına görünüp tedavi sürecine başlandıktan sonra uygun görülen zaman aralığında lazer epilasyona başlanması tavsiye edilir.

Hamilelik durumlarında kesinlikle önerilmediği gibi, ciltte herhangi bir yanık, cilt hastalığı olması durumlarında ya da bronzlaşmış cilt tipine sahip olanlarda ve 18 yaş altındaki kişilerde de lazer epilasyon tedavisi önerilmez. Önerilmeyen durumlardan herhangi birine sahip olmayan herkes lazer epilasyon uygulaması yaptırabilir.

Erkeklerde Lazer Epilasyon Etkili Mi?

Erkek epilasyon öncesi ve sonrası merak edilmektedir. Genellikle erkeklerde can sıkan bölgeler olarak bilinen yüzdeki sakal üstü kısımlarda bulunan kıllar ve ensedeki kıllar dışında artık birçok bölge için de erkeklerde lazer epilasyon yaptırmanın doğru bir seçim olduğu görülmektedir. Bayanlarda olduğu gibi erkeklerde de uzman kişiler yardımıyla doğru cihaz seçimi yapabilmek büyük önem taşır. Özellikle erkekler için seçilecek cihazların kıl köklerinin yapısı baz alınarak seçilmesi son derece önemlidir.
Bayanlara kıyasla kıl köklerinin daha sert ve koyu olması dezavantaj gibi görünse de, cihazın koyu kıl köklerini hedef alarak yakması erkeklerin avantajlarından biri olmuştur.
Erkeklerde en kısa seans kaş ortaları ve sakal üstü bölgeler olurken, omuz, bacak ve sırt bölgeleri ortalama 20-30 dakikayla en uzun süren seanslar olmaktadır.

Erkek lazer epilasyon fiyatları; uygulanan bölge ve yapılan analiz sonucu kullanılacak cihaza bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Uygulanan bölgenin kıl yoğunluğu, kök kalınlığı ve seçilen epilasyon merkezinin de fiyatlandırmada etkili olduğunu söyleyebiliriz.
Erkeklerde bulunan kılların yoğunluğu ve renginin koyu oluşu nedeniyle genellikle erkekler tarafından acısız ve ağrısız olması nedeniyle buz lazer tercih edilmektedir. Kıl köklerinin bulunduğu bölgeye ütüleme yapılarak uygulanan buz lazer, cihazın başlığının büyük olması sayesinde daha çok bölgeye kısa sürede uygulama yaptığından dolayı seans sürelerini azaltması nedeniyle tercih sebebi olmuştur.

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi başarılı bir sonuç elde etmek için, işin uzmanları tarafından cilt analizlerinin yapılıp doğru bir şekilde yönlendirme yapılması büyük önem taşır. Aksi takdirde cilt yanıkları veya başarısız sonuçlar kaçınılmaz olacaktır. Uygulamalarda bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta, kullanılacak cihazın FDA onayına sahip olup olmadığıdır. FDA (food and drug administration); Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi’nin kısaltılmış adıdır. FDA onayı ise; cihazın sağlık koşullarına uygun olarak üretildiği ve uygulanan bölge veya dışında kalan bölgelere, uygulama sırasında ve sonrasında zarar vermeyeceği onayı olduğu anlamına gelmektedir. Doğru uzman tercihi, analizler ve FDA onaylı cihazlar sayesinde kısa zamanda başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür.