Fitinlife

Bölgesel Zayıflama Aletleri İşe Yarıyor Mu

Bölgesel Zayıflama Aletleri İşe Yarıyor Mu?

Bölgesel zayıflama vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan fazla yağlanmayı azaltmak için kullanılan yöntemlere verilen genel isimdir.

İlk olarak bilinmesi gereken gerçek şudur ki, vücudumuz yağ yakmaya başladığı zaman belli bir bölgeden değil vücudun her yerinden eşit oranda yakar. İncelme ise belli bir süre ve çok tekrar sonucunda gerçekleşir. Ayrıca bu incelme, alınan kalori ve harcanan kalori ile de doğrudan ilişkilidir.

Bölgesel Zayıflama Aletleri

Masaj aletleri, evde kullanılabilen spor aletleri şeklinde ve ayrıca zayıflama kemeri olarak piyasada bulunmaktadır.

Masaj aletleri, direkt olarak bir inceltme sağlamamakla birlikte uygulandığı bölgede kan akışını dengelediği için selülit oluşumuna neden olan dolaşım bozukluklarını giderir, cildin rahatlamasını ve sıkılaşmasını sağlar. Böylece cildin portakal kabuğu görüntüsü tamamen olmasa da azalır. Çeşitli kozmetik ürünlerle birlikte kullanıldığında ve aynı zamanda egzersiz ve diyet ile birleştirildiğinde düzenli olarak devam edilirse etkili sonuçlar verebilmektedir. Sonuçlar bireylerin cilt tipine, yaşına, yaşam tarzına vb. etkenlere bağlı olarak değişebilmektedir.

Evde kullanılabilen manuel spor aletleri, zaten başlı başına egzersiz aleti olduğu için aynı şekilde yağ yakımını genel olarak sağlamaktadır. Ancak tek bir bölge üzerine vücudumuzu çok zorlayacak şekilde ağır antrenmanlar yapmak kilo ve yağ kaybettirmez ya da sıkılaştırmaz tam tersine kaslarımızın veya eklemlerimizin zedelenmesine yol açabilir. Yine aynı şekilde düzenli ve uygun sürelerde kullanımında önce tüm vücutta daha sonraları istenilen bölge üzerinde etkili çalıştığı görülmüştür.
Son olarak zayıflama kemerleri veya sıkılaşma kemerleri, kilo vermenizi sağladığını düşündüğünüz ürünlerin başındadır. Egzersiz yaparken ve hatta gün içinde karnına sıkı bir kemer takan birçok insana rastlamış olmalısınız. Pazarlamacıların sizi zayıflama kemerleri ile ilgili reklamlarla ikna etmesine fırsat vermeyin! Sizi cezbetmek için, sadece bu kemerleri kullanarak muazzam kilo vermiş insanların görüntüleri sergilenerek algınız yönetiliyor.

Bu kemerler yalnızca yüzeysel olarak çalışır ve geçici bir etkiye sahiptir. Belinize kalın bir şey giydiğinizde, karnınızdan daha fazla terlemeniz doğaldır ve bu da sizi geçici olarak zayıflatabilecek su ağırlığını kaybetmenize neden olur. Zayıflama kemerlerinin çalışması bu prensibe dayanır. Yani, bu kemerleri takarak yağ yakmış olmazsınız, sadece su kaybedersiniz. Su kaybeder etmez, karnınızın sıkı ve güzel görüneceğini düşünebilirsiniz ancak sonuç genellikle beklendiği gibi olmaz; hatta bu şekilde su kaybetmek düşünüldüğünden fazla tehlikelidir. Günümüzde bazı insanlar zayıflama kemeri takmanın bel bölgesindeki yağı erittiğini sanıyorlar. Ancak hepimizin bildiği gibi, bu mümkün değil çünkü vücudumuzun bir kısmından yağ kaybetme teorisini destekleyebilecek hiçbir bilimsel kanıt yok. Vücudumuz depoladığı yağı genel bir oranda yakar.

Kısacası zayıflama kemerleri, spor endüstrisinin bir aldatmacasından başka bir şey değildir. Hareketsiz yaşam tarzı ve dengesiz beslenmenin sebep olduğu yağlanmaları bu şekilde eritmek kolay göründüğünden insanlar bu gibi pazarlama hilelerine kolayca ikna olabiliyor. Sağlıklı ve fit bir vücut ve başarılı bir kilo kaybı ancak ve ancak besleyici bir diyet ve düzenli egzersizin birleşimiyle oluşur ve süreklilik gerektirir.

Güzellik Merkezlerinde Zayıflama Uygulamaları

Bunların yanı sıra bazı güzellik merkezlerinde uygulanan bölgesel zayıflama uygulamaları da mevcuttur. Bunlardan en çok bilinen bölgesel zayıflama aletleri, soğuk lipoliz ve power-plate isimli cihazlarla yapılmaktadır. Soğuk lipoliz bölgesel zayıflama aleti seçilen bölgeye uygulanırken, öncelikle o bölgeye bir süre masaj yapılır. Bu kan dolaşımını azaltır ve sonrasında yağ doku soğutularak gerçekleştirilen bu uygulama en çok basen ve göbek bölgesindeki yağlanmalar için rağbet görmektedir. Ancak sonuçlarının kalıcılığı kişilerin bünyelerine ve yaşam tarzlarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Daha önce de söylediğimiz gibi, bölgesel zayıflama uygulamalarından etkili bir bölgesel incelme sağlamak ancak ve ancak sürdürülebilir bir egzersiz programı ve dengeli beslenme desteği ile mümkün olabilir.